۰
توضیحات برای عکس ثبت نشده

اگر قصد دارید دیوارهای خانه خود را رنگ کنید، یکی از مراحل برای اینکار بتونه کاری است، در این مقاله به تعریف بتونه و انواع آن خواهیم پرداخت در ادامه این نوشته آموزش نقاشی ساختمان با رنگ بابایی همراه باشید.
بتونه چیست؟

بتونه به ماده ای خمیری شکل گفته میشود که برای پوشاندن ترک ها و اسیب های دیوار پیش از نقاشی از آن استفاده میشود، معمولا از بتونه برای پوشاندن و پر کردن جای ترک ها، نم و جای میخ ها استفاده میشود، مواد تشکیل دهنده این خمیر: پودر مل، روغن و آب هستند.
نحوه ساخت بتونه

انواع مختلفی از بتونه های ساختمانی وجود دارند، که با توجه به رنگ و مکانی که استفاده میشوند، نحوه ساخت متفاوتی دارند، در نحوه ساخت بتونهادامه به نحوه ساخت انواع بتونه خواهیم پرداخت.
بتونه روغنی

از بتونه های روغنی جهت پوشش اولیه دیوارهایی که قرار است با استفاده رنگ روغنی نقاشی شوند استفاده میشود. برای تهیه بتونه روغنی به شکل زیر عمل کنید:
• پودر بتونه
• رنگ روغنی براق
• روغن بتونه
• آب
• تینر
برای تهیه بتونه روغنی در ابتدا در یک سطل مقداری رنگ روغنی بریزید و سپس پودر مل، و روغن و تینر را به آن اضافه کنید و با استفاده از کاردک کمی آنها را مخلوط کنید، برای اینکه بتونه از حالت روان خارج شود و قابلیت چسبندگی به دیوار را پیدا کند لازم است که مقداری آب نیز به آن بیافزایید.
بتونه پلاستیک

از بتونه های پلاستیک برای دیوارها و سقف هایی که قرار است با استفاده از رنگ پلاستیکی رنگ آمیزی شوند استفاده میشود، ساخت بتونه پلاستیک بسیار ساده است و برای ساخت تنها کافی است که مقداری رنگ پلاستیکی را به پودر بتونه اضافه کنید تا ترکیبی خمیری شکل بدست بیاید.
توجه داشته باشید که میزان چسبندگی خمیر تهیه شده را خیلی کم درست نکنید، زیرا چسبندگی باید در اندازه ای باشد که درزها و فرورفتگی های روی دیوار را به خوبی بپوشاند. به همین دلیل اگر احساس کردید خمیر چسبندگی مناسبی ندارد به آن مقداری چسب چوب اضافه کنید.


توضیحات برای عکس ثبت نشده

بتونه اکریلیک

نوع دیگر بتونه، بتونه های اکریلیک هستند که معمولا برای بتونه کار سطوح دیوارهای داخلی استفاده میشوند و از چسبندگی خیلی بالایی برخوردارند، استفاده از بتونه اکریلیک باعث میشود رنگ ساختمان دوام بسیار بیشتری داشته باشد، این نوع به صورت آماده در فروشگاه های لوازم نقاشی به فروش میرسد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

ترفندهای ترکیب رنگ نقاشی دیوار های ساختمان

از مهمترین بخش های نقاشی ساختمان، ترکیب رنگ ها برای بدست آوردن رنگ دلخواه دیوار یا سقف است، برای اینکه نتیجه مطلوب را از ترکیب رنگ ها برای خلق رنگ دلخواه بدست بیاورید دانشتن ترفندها و تکنیک های اینکار الزامی است. در ادامه این نوشته با مقالعه رنگ بابایی همراه باشید.
رنگ های قرمز، زرد و آبی رنگ های اصلی هستند و سایر رنگ ها با ترکیب آنها بدست می آیند. در ادامه این نوشته فرمول ساخت برخی از محبوب ترین رنگ ها را آورده ایم.
ترکیب رنگ طوسی

برای ترکیب کردن رنگ ها برای رسیدن به رنگ طوسی باید مقدار کمی رنگ مشکی را آرام آرام به رنگ سفید اصافه کنید تا رنگ دلخواتان بدست بیاید، هر قدر مقدار رنگ مشکلی بیشتر باشد به رنگ طوسی تیره تری خواهید رسید.
ترکیب رنگ طلایی

برای ساخت رنگ طلایی باید پودر رنگ طلایی خریداری کنید و آن را در کلیر روغنی یا جلا ترکیب کنید، نکته بدست آوردن رنگ با کیفیت استفاده از پودر طلایی با کیفیت است، زیرا اگر از پودر های بیکیفیت استفاده شود به مرور زمان از دیوار جدا شده و میریزد. هر قدر از پودر بیشتری استفاده کنید رنگی براق تر خواهید داشت.
ترکیب رنگ متالیک
ماده اصلی برای تهیه رنگ های متالیک پودر رنگ آلومینیوم نقره ای است، این رنگ را به هر رنگی اضافه کنید، متالیک خواهد شد.


ترکیب رنگ استخوانی

رنگ استخوانی یکی از محبوت ترین رنگ هایی است که در رنگ آمیزی ساختمان استفاده میشود، برای ساخت این رنگ باید مقدار خیلی کمی رنگ گل ماش را به رنگ سفید اضافه کنید. هر قدر میزان زنگ گل ماش در سفید بیشتر باشد رنگ بدست آمده تیره تر خواهد شد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

ترکیب رنگ برای تخته سیاه

رنگ تخته سیاه به دلیل داشتن پوشانندگی بسیار بالا قابلیت استفاده برای رنگ آمیزی چوب را دارد، برای ساخت این رنگ باید مقداری رنگ مشکی را با پودر تخته سیاه ترکیب کنید. این پودر در فروشگاه های رنگ و ابزارهای نقاشی ساختمان عرضه میشود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه رنگ بابایی می باشد.