۰

بتونه چیست؟ انواع بتونه در نقاشی ساختمان

توضیحات برای عکس ثبت نشده

اگر قصد دارید دیوارهای خانه خود را رنگ کنید، یکی از مراحل برای اینکار بتونه کاری است، در این مقاله به تعریف بتونه و انواع آن خواهیم پرداخت در ادامه این نوشته آموزش نقاشی ساختمان با رنگ بابایی همراه باشید.
بتونه چیست؟

بتونه به ماده ای خمیری شکل گفته میشود که برای پوشاندن ترک ها و اسیب های دیوار پیش از نقاشی از آن استفاده میشود، معمولا از بتونه برای پوشاندن و پر کردن جای ترک ها، نم و جای میخ ها استفاده میشود، مواد تشکیل دهنده این خمیر: پودر مل، روغن و آب هستند.
نحوه ساخت بتونه

انواع مختلفی از بتونه های ساختمانی وجود دارند، که با توجه به رنگ و مکانی که استفاده میشوند، نحوه ساخت متفاوتی دارند، در ادامه به نحوه ساخت انواع بتونه خواهیم پرداخت.
بتونه روغنی

از بتونه های روغنی جهت پوشش اولیه دیوارهایی که قرار است با استفاده رنگ روغنی نقاشی شوند استفاده میشود. برای تهیه بتونه روغنی به شکل زیر عمل کنید:
• پودر بتونه
• رنگ روغنی براق
• روغن بتونه
• آب
• تینر
برای تهیه بتونه روغنی در ابتدا در یک سطل مقداری رنگ روغنی بریزید و سپس پودر مل، و روغن و تینر را به آن اضافه کنید و با استفاده از کاردک کمی آنها را مخلوط کنید، برای اینکه بتونه از حالت روان خارج شود و قابلیت چسبندگی به دیوار را پیدا کند لازم است که مقداری آب نیز به آن بیافزایید.


توضیحات برای عکس ثبت نشده

بتونه اکریلیک
نوع دیگر بتونه، بتونه های اکریلیک هستند که معمولا برای بتونه کار سطوح دیوارهای داخلی استفاده میشوند و از چسبندگی خیلی بالایی برخوردارند، استفاده از بتونه اکریلیک باعث میشود رنگ ساختمان دوام بسیار بیشتری داشته باشد، این نوع به صورت آماده در فروشگاه های لوازم نقاشی به فروش میرسد.
بتونه پلاستیک

از بتونه های پلاستیک برای دیوارها و سقف هایی که قرار است با استفاده از رنگ پلاستیکی رنگ آمیزی شوند استفاده میشود، ساخت بتونه پلاستیک بسیار ساده است و برای ساخت تنها کافی است که مقداری رنگ پلاستیکی را به پودر بتونه اضافه کنید تا ترکیبی خمیری شکل بدست بیاید.
توجه داشته باشید که میزان چسبندگی خمیر تهیه شده را خیلی کم درست نکنید، زیرا چسبندگی باید در اندازه ای باشد که درزها و فرورفتگی های روی دیوار را به خوبی بپوشاند. به همین دلیل اگر احساس کردید خمیر چسبندگی مناسبی ندارد به آن مقداری چسب چوب اضافه کنید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه رنگ بابایی می باشد.